CLUB HOTEL BELPINAR

-

COVID 19 PANDEMİ MANİFESTOSU

ÖNSÖZ

Covid 19 pandemi tüm dünyada insanların yaşantısında bütün alışkanlıkları değiştirmiş ve yeni bir yaşam tarzına geçişi zorunlu hale getirmiştir.Turizm sektöründe de mevcut olan ve geçmişten bugüne kadar gelen hizmet kuralları ve hizmet anlayışı değişmiş; yeni hijyen ve sağlık kurallarını beraberinde zorunlu kılmıştır. Bu anlayış çerçevesinde otelimiz 25 Temmuz 2020 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu tarih itibariyle otelimiz hizmet ve servis konseptinde aşağıda belirtilen değişiklikler uygulanmaktadır. Amacımız, bu konsept değişikliğiyle misafirlerimize güvenli ve rahat bir tatil sunabilmektir.

GENEL

Tüm hizmetlerimiz teması en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır Ortak kullanım alanlarımızda (lobby, restoran, havuz çevresi, plaj, toplantı salonları, animasyon alanları vb.) sosyal mesafe kuralları (1,5 m) uygulanmaktadır ve bu noktalar işaretlenmiştir. Tüm misafir alanlarımızın kapasiteleri sosyal mesafe dikkate alınarak belirlenmiştir, Plaj ve havuzlarda şezlonglarımız sosyal mesafe dikkate alınarak yerleştirilmiştir Misafirlerimiz maske ve diğer koruyucu malzemeleri resepsiyondan temin edebilirler Tüm genel mekanlarda (lobby, restoran, spa, fitness, havuz çevresi, wc’ler vb…), personel alanlarımızda ve kat koridorlarında el dezenfektanlarımız mevcuttur Tüm genel mekanlar belirli zaman aralığında doğal havalandırmaya bırakılmaktadır. Tüm tesisimizin havalandırma filtreleri düzenli temizlenmekte ve uygun olmayanlar değiştirilmektedir

PERSONEL

Çalışanlarımız işe başlamadan önce sağlık kontrolü yaptırmakta ,birlikte yaşadıkları kişilerin Covid 19 açısından izlenebilmesi için personelden periyodik bilgi alınmaktadır. Tüm çalışanlarımız hijyen, gıda güvenliği ve pandemi konularında eğitim almıştır ve almaya devam etmektedir. Tüm çalışanlarımız işe girişte sağlık taramasından geçmektedir Sizlere hizmet veren tüm çalışanlarımız kişisel hijyen önlemlerini alarak hizmet vermektedir Tüm çalışanlarımızın otel girişte vücut ısıları ölçülüp kaydedilmektedir Tüm çalışanlarımız sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak hizmet vermektedir Personel servisi öncesi ve sonrası , servisler havalandırılarak elle temas edilen bölgeler başta olmak üzere dezenfeksiyonu sağlanmakta ve yapılan işlemler kayıt altına alınmaktadır. Servis şoförleri maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu kullanmaktadır. Personel servis araçları , sosyal mesafeyi koruyacak şekilde personel taşımaktadırlar, servisleri kullanan personel maske kullanmaktadır. Yemekhane masaları sosyal mesafe kuralına göre düzenlenmiştir ,personel yemekhanesinde sunumlar mutfak personeli tarafından servis edilmektedir.

RESEPSİYON

Girişlerde misafirlerimizin vücut ısısı ölçülmekte ve kaydedilmektedir, giriş yapan misafirimizin ateşi 38 derceden yüksek ise giriş işlemi yapılmadan bir sağlık kurulusuna yönlendirilecektir. Bagajlarınız dezenfekte edildikten sonra odanıza taşınmaktadır. Sık kullanılan malzemeler (oda kartı, havlu kartı ) UV cihazıyla her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir Misafir girişinde bulunan dezenfektan paspasının kontrolü sık sık yapılıp ,alkol bazlı dezenfeksiyon kontrolü sağlanmaktadır. Resepsiyon girişinde el dezenfektanı ve maske bulundurulmaktadır. Kapı kartları misafirlerimiz otele giriş yapmadan once hazırlanarak misafirlerimize güvenli 1 şekilde teslim edilmektedir. Ödemelerinizde temassız ödeme seçenekleri hizmetinizdedir Resepsiyon deskinin önüne sosyal mesafeyi korucu siperlikler yaptırılmıştır.Resepsiyon alanındaki oturma grupları sosyal mesafe kuralına gore düzenlenmiştir. Resepsiyon deskinde Turkce , Rusca ve Ingılızce Covıd 19 ile ilgili bilgilendirme broşürleri bulundurulmaktadır. Resepsiyon deskinde bulunan kalem , telefon vb malzemeler UV cihazıyla her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir. Aynı odada bulunan misafirler için genel alanlarda ve ya ortak alanlarda sosyal mesafe kuralı aranmayacaktır. Covid 19 vakalarına karsı misafirin izole edilebilmesi için özel izole odaları ayrılmıştır.

REVİR VE İŞYERİ HEKİMİ

Görevli sağlık çalışanı/doktor gerekli kişisel koruyucu donanıma (eldiven,maske va ya siperlik,tulum vb )sahiptir. Hastaların revire girişinde maske takması zorunludur. Revir girişinde dezenfektan bulundurulmaktadır. Revirde Covid 19 ile ilgili ilk müdahale yöntemleri ve ekipmanları belirlenmiştir. Covid 19 teşhisi konmuş 1 kişi tespit edildiğinde , iş yeri hekimi Sağlık Bakanlığının protokollerinin uygulanması yönünde Covid 19 kriz ekibini yönlendirecektir. Otelimizde ‘Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine’ göre tıbbi atıkların uygun şekilde toplanma ve imhası sağlanacaktır.

REHBERLER

Otelimizde günlük calışan acenta rehberlerinin tesis girişlerinde ateş ölçümü yapılarak kayıt altına alınmaktadır. Rehberlerin kullandığı masaların misafir ile görüşmelerindeki mesafeleri 2 metre olarak düzenlenmiştir.

GÜVENLİK

Güvenlik departmanı kişisel koruyucu ekipman olarak maske ya da siperlik ve eldiven kullanmaktadır. Tesise giriş yapan kişilerin (misafir ,çalışan ve taşeron/tedarikçi ) ateş ölçümü yapılmaktadır. Misafirlerin ve personelin ziyaretçi girişleri acil durumlar dışında sınırlandırılmıştır. Cankurtaranlar suni solunum gerektiği anlarda cep maskesi aparatı kullanacatır. Cankurtaran malzemeleri hergün işbaşı ve iş bitirme saatlerinden önce dezenfekte edilmektedir. Bir boğulma esnasında cankurtaran yüzünü korumak için maske kullanacaktır.

KAT HİZMETLERİ - ODALAR

Misafir ile iletişimde olan tüm personel maske ya da siperlik ve eldiven kullanmaktadır. Oda temizliğinde her oda için ayrı bez kullanılmakta ve bu bezler her yer için renk kodlarına göre ayrılmıştır.Oda geçişlerinde bezler değiştirilmektedir. Odalar temizlik esnasında havalandırılmaktadır. Temizlik sonrası el teması olan tüm yüzeyler dezenfekte edilmekte (kapı kolu, mobilyalar, vb.) El temasının yoğun olduğu televizyon ve klima kumandaları strech film ile sarılmıştır ve oda temizliği esnasında dezenfekte edilmektedir. Oda çıkışlarında temizlik sonrası oda içi komple dezenfekte edilmekte ve 60 dk. Sonra yeni misafire verilmektedir Kat görevlilerimiz kişisel hijyenik önlemelerini alarak (eldiven, maske, el dezenfektanı kullanımı vb.) odalarda temizlik işleri gerçekleştirmektedir Tuvaletlerin zeminleri , klozetler,pisuarlar 1/10, lavabolar, musluk ve bataryalar,kapı kolları 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlenmektedir. Oda tekstilleri 2 günde bir 60 C nin üzerinde ki sıcaklıklarda yıkanmaktadır (tercihe bağlı) Odalarda tek kullanımlık (şampuan , duş jeli,sac kremi ) gibi ürünler kullanılmaya devam edilmektedir.( Cam bardak yerine , tek kullanımlık karton bardak verilmektedir) Genel kullanım alanlarında ve misafir tuvaletlerinin girişlerinde sensörlü el dezenfektanı bulundurulmaktadır. Havuz ve sahil bölgesinde şezlong aralarında kanunen öngörülen (1.5 metre ) sosyal mesafe aralığı bırakılmıştır .Sehpa ,sandalye vb malzemeler düzenli aralıklarla dezenfekte edilmektedir. Asansör kabini girişlerinde ayaklı dezenfektan üniteleri ve uyarıcı işaretler yerleştirilmiştir. Asansörlere sosyal mesafe kurallarına göre kişi alınacak ve işaretli yerleri kullanmaları ile ilgili uyarılar asılacaktır. Asansörler görevli personel tarafından hijyen pompaları ile düzenli bir şekilde dezenfekte edilmektedir. Genel alanlara kullanılmış maske ve eldivenlerin atılması için gri renkli çöp kovaları konulmuştur. Plaj havluları otel çalışanları tarafından misafire sunulmaktadır. Havlu dağıtımı yapan personel maske/siperlik ve eldiven kullanmaktadır. Aqua Park alanlarında ve kaydıraklarda sosyal mesafe kuralına uyulmaktadır.

YİYECEK&İÇECEK

Otelimizdeki restoran, bar ve genel mekanların büyüklükleri sosyal mesafe kurallarını karşılayacak niteliktedir. Restoranlarımız ve tüm yeme içme alanlarımız sosyal mesafeye göre dizayn edilmiştir Yiyecek ve içecek ünitelerimizin girişlerinde ayaklı el dezenfeksiyon üniteleri bulunmaktadır. Girişlerde karşılama ve kapasite kullanımları ile ilgili olarak gerekli yönlendirmeleri yapacak olan görevli personelimiz bulunmaktadır. Masalarda tek kullanımlık tuzluk ve karabiberlik bulundurulmaktadır. Tüm servis alanlarımızdaki çatal, bıçak ve kaşıklar , çatal-bıçak kılıflarında masaya servis edilecektir. Otelimizde çay, kahve ve konsantre meyve suyu makinaları misafirlerimiz tarafından kullanılmayacak , yeme içme hizmetleri çalışanlarımız tarafından servis edilmektedir Tüm masalarımızda el dezenfektanı mevcuttur Tüm yiyecek ve içecek mekanlarında masa,sandalye,tezgah,büfeler ve tüm kullanılan ekipman ve teçhizatlar servis öncesi ve sonrası dezenfekte edilmektedir. Mama sandalyeleri her kullanımdan sonra dezenfekte edilerek strechlenmektedir. Büfelerimizde sosyal mesafe kurallarını uygulamak amacıyla cam siperlikler konulmuştur. Büfelerimizden istediğiniz yiyeceği dokunmadan seçerek görevli personellerimizden isteyebilirsiniz Büfe etrafında sosyal mesafeyi koruyucu işaretler bulunmaktadır. Tüm içecekler masaya servis edildiği gibi, sosyal mesafeyi dikkate alarak barlarda görevli personellerimizden isteyebilirsiniz Tüm servis personeli maske ve ya siperlik kullanmaktadır. Tüm mutfaklarımızda gıda güvenliği kuralları uygulanmaktadır, hijyenik ve lezzetli yemeklerimizi aşçılarımız servis etmektedir Tüm bulaşıklar 80-85 C sıcaklıklarda durulanmaktadır Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları aynı aileden olan ve ya bir grup olarak gelen misafirler arasında uygulanmayacaktır.

MUTFAK

Mutfak girişlerinde sensörlü el dezenfektanı ve hijyen paspası bulundurulmaktadır. Açık büfe sıcak yemek sunumlarında minimum 70 derece kuralı uygulanmaktadır. Çalışanlarımıza düzenli aralıklarla gıda güvenliği ve hijyen eğitimi verilmektedir. Kullanılan gıda malzemeleri ,ekipman ve malzemeler her kullanım öncesi ve sonrası dezenfekte edilmektedir. Mutfak çalışanları koruyucu donanım olarak eldiven ,bone ,maske ve ya siperlik kullanmaktadır.

ANİMASYON

Animasyon aktivitelerimiz de teması azaltmak amacıyla katılım sınırlaması uygulamaya alınmıştır Anfi tiyatro oturma yerleri sosyal mesafeyi koruyacak sekilde düzenlenmiştir. Çoklu havuz oyunları ve yarışmalar yapılmayacaktır. Eğlence ve aktivitelerin mümkün olduğunca açık havada ve az sayıda katılımcılar ile gerçekleştirilmesine dikkat edilecektir.Misafir ve personel sağlığını koruyacak şekilde alternatif oyunlar ve aktiviteler üzerinde çalışılacaktır. Sahneye konuk çağrılmayacaktır. Tüm animasyon ekipmanları hergün temizlenip dezenfekte edilmektedir

MINI CLUB

Çocukların masa ve sandalyeleri sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenecektir. Mini Club’a çocuklar rezervasyon ile alınacaktır. Mini club’a girişte çoçukların ateşi ölçülecek , ateşi 38 dereceden yüksek, boğaz ağrısı , burun akıntısı , nefes darlığı ,kas ağrıları ,karın ağrısı vb belirtiler görülürse ailesiyle irtibata geçilecektir . Mini Club girişinde el dezenfektanı bulundurulmaktadır. Dezenfektan kullanımı personel gözetiminde sağlanacaktır. Mini Club’de kapı ve pencereler sık sık açılarak havalandırma yapılacak ,misafir çocukları için açık havada sosyal mesafe kuralına uygun aktiviteler düzenlenecektir. Oyuncaklar , masalar,sandalyeler , elle temas edilen tüm yüzeyler sık sık dezenfekte edilecek , pelüş ve tüylü oyuncaklar kullanılmayacaktır.

SPA

Spa bölümündeki tüm alanlar sosyal mesafe kuralı göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir.Kullanıcı sayısı % 50 azaltılmıştır. Spa bölümünde tüm hizmetlerimiz rezervasyonla verilmektedir. Spa bölümünde çalışan tüm personel eldiven, maske ve ya siperlik kullanmaktadır. Hamam, sauna, buhar banyosu kullanımında kişi sınırlaması uygulanmakta ve 30 dk. kullanım süresi uygulanmaktadır, kullanım sonrası bu odalar min. 15 dk temizlik ve dezenfeksiyona alınır Hamam , sauna,buhar odası ,duşlar ve diğer alanların temizlik ve dezenfeksiyonu her kullanımdan sonra yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Spa da kullanılan tüm ürünler ( kese , sabun , duş jeli vb ) tek kullanımlık ambalajlarda sunulmaktadır. Havlular personelimiz tarafından verilmektedir

FITNESS

Salon kullanımında kişi sınırlaması uygulanmakta ve rezervasyonla hizmet verilmektedir Fitness salonuna kapasitenin % 50 si kadar misafir alınacak ve saat belirlemesi yapılacaktır. Spor aletleri sosyal mesafe kuralına göre konumlandırılmıştır. Fitness salonu görevli personel tarafından her kullanım sonrası havalandırılmakta ve ekipmanlar düzenli olarak dezenfekte edilip ,kayıt altına alınmaktadır.

TOPLANTI SALONU

Girişte ayaklı el dezenfektanı bulundurulmaktadır. Sandalyeler sosyal mesafe kuralı dikkate alınarak en az 60 cm mesafe bırakılarak düzenlenmiştir. Görevli personel kişisel koruyucu ekipman (maske ya da siperlik ve tek kullanımlık eldiven ) kullanmaktadır. Salonda doğal havalandırma düzenli olarak yapılmaktadır. Toplantı sonrası kullanılan ekipmanlar, kapı kolları,sandalyeler dezenfektanlarla temizlenmektedir.

TEKNİK SERVİS VE HAVUZLAR

Havuzlarımızın günlük temizlik ve dezenfeksiyon şartlandırması sağlık kurallarına ve yönetmeliğe uygun olarak şartlandırılmaktadır ve günde 3 kez takip edilmektedir Tüm havuzların ve çevresinin kullanımı sosyal mesafe dikkate alınarak tasarlanmıştır Hastalık belirtisi gösteren misafirlerin havuzu kullanmaması gerektiği tesise girişte info olarak verilmiştir